Dzień dobry! Dziś, tak jak zapowiadałam, będzie o tymianku.
Tymianek jest jednym z moich ulubionych ziół, gdyż bardzo łatwo go hodować w ogródku i na balkonie, a jest on lekiem nr 1 na dolegliwości związane z grypą i przeziębieniem. Zresztą równie łatwo znaleźć tymianek rosnący dziko (przynajmniej w mojej okolicy) i co ważne, niezależnie, czy macie do dyspozycji odmianę cytrynową, ogrodową, czy dziką, stosować można wszystkie. Siła tymianku tkwi w jego kwiatach i olejku eterycznym, działającym antybakteryjnie, wzmacniająco, dezynfekująco. Biorąc pod uwagę aktualny rozwój wydarzeń największą zaletą tymianku jest chyba jednak to, że enzymy w nim zawarte aktywują układ immunologiczny do walki z atakiem wirusów i bakterii ...Nie oznacza to jednak, że powinniśmy go używać codziennie - doprowadziłoby to szybko do zobojętnienia organizmu na bodźce pobudzające układ odpornościowy do działania.
Herbata z tymianku przynosi ulgę osobom zmagającym się z uporczywym suchym kaszlem (również takim wywołanym przez krztusiec), cierpiącym na zapalenie oskrzeli, działa też uspokajająco na skołatane nerwy, więc w obecnej sytuacji przyda się od czasu do czasu chyba każdemu z nas...Jak ją przygotować ?
1 kopiastą łyżeczkę ususzonego tymianku zalewamy 1/4 l zimnej wody i zagotowujemy. Jeśli mamy świeży tymianek, to 2 łyżeczki zalewamy 1/4 l wrzątku i pozostawiamy ok. 10 min. pod przykryciem. Jeśli pijemy herbatę w celu ograniczenia kaszlu słodzimy miodem i pijemy do 3 filiżanek dziennie.
Tymianek można z powodzeniem podawać już małym dzieciom (od 6 mies.życia), należy jednak dawkę zioła w przygotowywanej herbacie zredukować o połowę.
Kurację tymiankiem w sezonie zimowym powinno się przeprowadzać tylko raz. W razie ponownego przeziębienia trzeba sięgnąć po inne zioło, by uniknąć przyzwyczajenia organizmu. Może brzmi to trochę dziwnie, ale sami wiecie, jak to jest, gdy przez dłuższy czas wykonujemy te same ćwiczenia. Wraz z upływem czasu efekt treningowy jest słabszy, więc przechodzimy do nowej serii ćwiczeń 😜.
Wyciąg z tymianku na bazie alkoholu bądź olejek eteryczny działa bakteriobójczo i jest stosowany m.in. przy problemach z zapalonymi dziąsłami, na wysuszoną śluzówkę nosa, gardła. Rozcieńczony z wodą nadaje się do płukania gardła. Można też stosować go w formie inhalacji. Kąpiele w tymianku zaleca się natomiast osłabionym dzieciom, osobom z dolegliwościami reumatycznymi, a także osobom cierpiącym na choroby skórne. I wreszcie tymianek w kuchni - super przyprawa 😊 nie dość, że dodaje smaku i aromatu, to jeszcze przyda się osobom borykającym się z niedoborami żelaza. Tymianek ułatwia bowiem przyswajanie tego pierwiastka. Jest jeszcze jeden plus dla tymianku - hodowany na kuchennym parapecie, najlepiej w towarzystwie rozmarynu, trzyma z dala natrętne muchy i inne insekty 😏.
Komentarze
Prześlij komentarz