Jemioła - kojarzy nam się przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia i tradycją związaną z pocałunkiem pod jemiołą. Tymczasem jej właściwości lecznicze znane były już w czasach celtyckich. Jemiole rosnącej na dębie przypisywano szczególną moc. Wolno ją było zbierać tylko kapłanom przy użyciu złotego sierpa. Mikstura sporządzona z takiej jemioły była lekiem na wszystkie choroby. Jemioła była także symbolem płodności. Umieszczona nad łóżkiem miała chronić przed nocnymi koszmarami...
Grudzień to czas zbioru owoców jemioły. I mimo, że jest półpasożytem nadrzewnym zawiera ona szereg substancji leczniczych, cenionych w medycynie również i dziś. Zastosowanie jemioły w terapii chorób nowotworowych przynosi wielu chorym wymierne efekty. Preparaty na bazie ekstraktów z jemioły hamują rozwój komórek nowotworowych, obniżając tym samym ryzyko przerzutów. Łagodzą także skutki uboczne chemio i radioterapii, działają przeciwbólowo, poprawiają apetyt i redukują problemy z zasypianiem. Pobudzają także do działania układ immunologiczny. W medycynie ludowej stosuje się herbatę z jemioły w chorobach takich jak epilepsja, cukrzyca, astma, przy zaburzeniach krążenia, migrenie, zaburzeniach pamięci. Zaleca się ją także rekonwalescentom. Mocny wywar z jemioły stosowany zewnętrznie w formie kompresu łagodzi ataki rwy kulszowej a także bóle reumatyczne. A oto przepis na wywar z jemioły :
Bierzemy 1 garść liści i owoców jemioły i zalewamy 1 litrem zimnej wody. Odstawiamy na ok. 10 godzin, a następnie przecedzamy przez sitko. Zanurzamy w tak sporządzonym wywarze lnianą szmatkę, lekko wykręcamy i kładziemy na bolącą część ciała. Przykrywamy bawełnianym ręcznikiem i pozostawiamy na 2 -3 godziny.
Uwaga! Owoców jemioły nie wolno jeść, gdyż są trujące.
Jemioła to także lek dla kobiet - łagodzi dolegliwości menstruacyjne, związane z menopauzą, oraz wpływa korzystnie na podniesienie płodności.
Esencja z liści i owoców jemioły wzmacnia organizm, podnosi odporność, przypisuje się jej również działanie antynowotworowe. Aby ją sporządzić należy garść świeżych liści i łodyżek jemioły zalać wódką, tak aby nie wystawały ponad powierzchnię. W drugim słoiku garść owoców jemioły należy w ten sam sposób zalać alkoholem. Następnie przez okres 8 tygodni pozostawić na dobrze nasłonecznionym parapecie . Po tym czasie zawartość obu słoików dobrze przefiltrować i połączyć. Zażywać codziennie w ilości nie większej niż naparstek😀.
Komentarze
Prześlij komentarz