Kwiecień rozpoczął się na dobre, a mimo to zima nie odpuszcza...Za oknem szaro i ponuro i trudno szukać świeżych ziół pod sporą jeszcze wartswą śniegu. I właśnie dlatego będzie dziś o egzotyku, który dawno nim przestał być i od dobrych kilku lat zajmuje stałe miejsce na straganie, obok pietruszki i szczypiorku - a mianowicie o imbirze. Ta powszechnie znana przyprawa i roślina lecznicza stosowana od dawna w ajurwedzie i medycynie chińskiej powinna, podobnie jak czosnek, być jednym z podstawowych składników naszej domowej apteczki. Imbiru rozgrzewa i poprawia krążenie oraz wpływa pozytywnie na poziom cholesterolu, a co za tym idzie, zapobiega skrzepom i zawałowi. O rozrzedzającym krew działaniu powinny pamiętać osoby stale przyjmujące leki na rozrzedzenie krwi. Imbir łagodzi bóle głowy. Jest to znany lek na nudności, i to nie tylko te ciążowe, ale również wynikające z choroby lokomocyjnej, bądź jako skutek uboczny chemioterapii. Najnowsze badania wykazują, że imbir posiada również właściwości antywirusowe ; łagodzi symptomy towarzyszące przeziębieniu, choć brak jeszcze wyników badań długofalowych w Europie, z racji tego, że przez bardzo długi czas roślinę tę traktowano tylko i wyłacznie jako przyprawę, a nie lek. Należy jednak wspomnieć, że w przypadku osób z problemami żołądkowymi zaleca się zachowanie ostrożności, gdyż może dojść do podrażnienia śluzówki. To gingerol i zinferon, składowe imbiru odpowiadają za jego działanie przeciwzapalne i antywirusowe. Aktywują one także układ immunologiczny. Imbir jest również bardzo silnym antyoksydantem, działającym w przypadku wielu osób mocniej, niż np. czosnek, choć jest to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli jednak nasz żołądek dobrze go toleruje, warto właczyć go do diety, (oczywiście z umiarem) zwłaszcza w sezonie grypowym (czy aktualnie covidowym)...Jak go zażywać? Ok. 1 cm korzenia imbiru (bulwy) pokroić i zalać 0,5l wody i gotować przez ok. 0,5 godziny na wolnym ogniu. Następnie przecedzić, ewentualnie posłodzic miodem i dodać sok cytryny. Tak przygotowany odwar wzmacnia układ odpornościowy i chroni przed przeziębieniem.
Inna forma zastosowania, to olej imbirowy: 1 łyżkę stołową świeżo startego imbiru mieszamy z 3 łyżkami oliwy z oliwek i odstawiamy. Można go stosować do sałatek, zup, ale również do masowania skóry głowy, aby wzmocnić cebulki i stymulować porost włosów. Stosowany zewnętrznie, w połączeniu nie tylko z oliwą z oliwek, ale i np. olejem słonecznikowym, imbir wykazuje również działanie przeciwbólowe (stosowany bez dodatku oleju może podrażnić skórę)
Również nalewka alkoholowa z imbiru łagodzi objawy grypy i przeziębienia oraz wzmacnia organizm. Jak ją przygotować? Nic prostszego : świeży korzeń imbiru wraz ze skórką kroimy na kawałki i umieszczamy w słoiku. Następnie zalewamy alkoholem (min. 60%) i odstawiamy na ok. 3 tygodnie. Po tym czasie filtrujemy i przelewamy do ciemnej butelki. Stosujemy do 6 razy dziennie po 10 do 20 kropli.
Sproszkowany imbir sprawadza się też świetnie przy przeziębieniu jak dodatek do wody przy kąpieli nóg - 2 łyżki soli morskiej i 0,5 łyżeczki sproszkowanego imbiru zalewamy ciepłą wodą. Moczymy nogi ok. 15 do 20 min. a nastepnie odpoczywamy przez ok. 30 min.
Imbir ma wiele krewnych, jak chociażby znane powszechnie curry, czy kurkuma, bądź mniej popularny galgant. Wszystkie je stosuje się w dużych ilościach np. w Indiach i być może nie jest przypadkiem, że właśnie w tym regionie Covid-19 nie zgarnia takiego żniwa, jak w Europie...
Komentarze
Prześlij komentarz